Odchov kurčiat
Odchov kurčiat.
Kurčatá sa v terajšej dobe už prirodzeným spôsobom pod kvočkami liahnu a odchovávajú veľmi málo. Stratili sa z našich úžitkových chovov čistokrvné plemená, ktoré mali viac alebo menej zachovanú kvokavosť. Posledných 20 rokov sa zvyšuje podiel tzv. vysokoprodukčných nosníc z veľkochovov. Tieto však majú potlačený pud sedenia na vajíčkach na minimum. Navyše aj chovatelia čistokrvných plemien sa už nespoliehajú na kvočky pri liahnutí a odchovávaní kurčiat, hoci takýto spôsob odchovu je zvyčajne bezproblémový. Preto je potrebné, aby sme si prebrali postupne odchov kurčiat bez kvočky po jednotlivých týždňoch.
Čerstvo vyliahnuté kurčatá musia byť suché pri vyberaní z liahne. Osušené kurčatá z teplej liahne 37 °C vyberáme do odchovne o teplote 31 °C. Kurčatá majú na tri dni zásoby živín zo žltkového vaku. Vtedy nepotrebujú ani kŕmenie a ani napájanie. Toto využívame na zasielanie kurčiat, aj keď posledných 15 rokov posielanie živých zvierat poštou, je zakázané. Samozrejme čím skôr začnú žrať, tým skôr sa naštartuje ich rast. Kurčatá v tomto prvom týždni vyžadujú teplotu 31 °C, 24 hodín svetla o primeranej intenzite a dostatočný prívod vzduchu. Teplotu zásadne meráme na úrovni kurčiat, čiže 5 cm nad podlahou. Na 1 m2 podlahovej plochy môžeme umiestniť až 80 kurčiat. Na podlahu dáme novinový papier. Dobre saje vodu a kurčatá ho nezobú. Kurčatám ponúkame vodu z automatickej napájačky o objeme 1 - 2 litre. Ideálne je, keď vodu kurčatám meníme dvakrát denne za čerstvú. Množstvo vody musí vydržať do nasledujúcej výmeny vody. Pre 50 kurčiat potrebujeme jednu napájačku. Tú umiestňujeme na okraj odchovného priestoru, aby sa prehrievala čo najpomalšie. Kurčatám nepodávame studenú vodu. Ideálna je tzv. odstáta voda o teplote asi 20 °C. Niektorí chovatelia v prvom týždni napájajú kurčatá čiernym čajom. Prvé krmivo môžeme nasypať aj na papierovú tácku na podlahu. Rýchlejšie sa naučia zobať. Neskôr podávame krmivo do kŕmidla. Kŕmidlá umiestňujeme pod svetlo, kde je najvyššia svetelnosť, aby kurčatá sa zdržiavali čo najviac v tomto priestore a skúšali žrať. Ponúkame im drobný kukuričný šrot, čo je zvyčajne využíva veľa chovateľov. Ja od začiatku kŕmim kŕmnou zmesou pre odchov kurčiat a pre výkrm kurčiat v pomere 2:3. Okrem toho pridávam natvrdo uvarené vajíčka posypané KZ v množstve 1 vajíčko na 30 - 40 kurčiat. Na produkciu tepla používame infralampy s prirodzeným svetlom. Niektorí chovatelia nedoporučujú červené infralampy, pre možné poškodenie zraku. Stretol som sa aj s názorom, že kurčatá pod červenou infralampou nevideli žrať, hoci boli hladné. Po výmene žiarovky sa nevedeli nasýtiť. Biele, svetlo z neónových, alebo úsporných žiariviek je studené. Vtedy musíme mať aj iný zdroj tepla. V takom prípade používame keramické žiariče. Výhodou žiaričov je produkcia tepla bez svetla a kurčatá si pod žiaričmi môžu pospať. Nad kŕmidlá môžeme dať aj svetlo studené svetlo. Už v tomto veku nezabúdajme na grit. V takom veku postačuje aj drobný piesok s prídavkom plastínu.. Z veterinárneho pohľadu je potrebné podať vitamíny AD3 v polovičnej dávke a vakcinovať kurčatá proti kokcidióze vakcínou Livacoks T, alebo Q.
Po týždni znižujeme teplotu prostredia o dva stupne. Kurčatá rastú pomerne pomaly a tak nie je zatiaľ problém s priestorom. Po prvom týždni ich hmotnosť dosahuje až 80 g. Na napájanie používame čistú vodu. Pokračujeme s kŕmením KZ, podľa vlastného rozhodnutia. Najlepšie je kŕmiť KZ pre odchov kurčiat. U ťažkých plemien môžeme pridať KZ pre výkrm kurčiat. Niektorí chovatelia však takému kŕmenie prisudzujú zníženú plodnosť z takto odchovaných kohútov. Podávame dve vajíčka denne Množstvo Koncom týždňa podáme do vody vitamín E v polovičnej dávke. Môžeme vypnúť svetlo v odchovni na 10 - 20 minút a kontrolujeme kurčatá aby sa nezbili do kopy a neudusili sa.
V treťom týždni znova znížime teplotu prostredia o ďalšie 2 °C. Kurčatá už majú hmotnosť 160 g niekedy aj viac. Už sú to pomerne veľké kurčatá a počet na 1 m2 znižujeme na 40 ks. Táto veľkosť si už aj vyžaduje grit väčšej zrnitosti. Podávame veľkosť do 1 mm. Pri veľkých plemenách môžeme zvýšiť množstvo dusíkatých látok v krmive. Vakcinujeme pseudomor Avipharmom. Túto vakcináciu môžeme vymeniť s Livacoksom. Všetko záleží na epizootologickej situácii v našom okolí. Svetlo vypneme kurčatám na pol hodiny denne. Ak máme možnosť, pridávame kurčatá do vareného vajíčka drobné zelené kŕmenie (tráva žihľava, ...)
V 4. týždni znova znížime teplotu o dva stupne, čiže na úroveň okolo 25 °C. Kurčatá majú hmotnosť blízko 300 g a tak majú aj nároky na priestor väčšie. Preto množstvo na 1 m2 môže byť max. 30 ks. Ak túto koncentráciu nedodržíme, kurčatá sa zvyknú pošpiniť, prichádzajú prvé drobné súboje a pri nich občas dôjde k vytrhnutiu niektorého dorastajúceho pierka. Ak niektoré z nich ochutná krv na brku, dôjde postupne k rozvoju kanibalizmu. Pre množstvo produkovaného trusu je lepšie použiť podstielku. Najlepšia je hobľovina z mäkkého dreva. Znižujeme osvetlenie odchovne a svetlo sústredíme len do oblasti kŕmidla. Pokračujeme v pôvodnom kŕmení a napájaní. Zopakujeme druhú dávku vitamínov AD3E. Taktiež revakcinujeme pseudomor. Ja ešte vakcinujem aj infekčnú burzitídu. Potreby kurčiat sa zvyšujú aj na veľkosť gritu. Zväčšíme ho na priemer 2 mm. Zvýšime aj množstvo podávanej zelenej hmoty a začíname s hrubo mletým, alebo drveným zrnom. Už v tomto veku sa výrazne zvyšuje spotreba vzduchu a preto nezabúdajme na vetranie. Pokračujeme vo vypínaní svetla na jednu až jednu a pol hodinu, čím navykáme kurčatá na tmu a súčasne ich aj otužujeme.
V 5. týždni znížime teplotu na 23°C a svetlo vypíname na 2 - 3 hodiny. Ak je možné, prejdeme na granulovanú KZ, prípadne zväčšujeme veľkosť zrna. Množstvo kurčiat na 1 m2 plochy znižujeme na 15 - 20 ks. Už majú hmotnosť do 500 g. Toto sa dá urobiť dvoma spôsobmi. Prvý je rozdeliť kurčatá do dvoch odchovní, alebo mať odchovňu s väčším priestorom o ploche 4 - 6 m2. Kurčatá držíme v tzv. kruhu pod tepelným zdrojom (elektrickou kvočkou). Tento priestor postupne zväčšujeme, až ho úplne zrušíme. Kurčatá sa takto rozídu do celej odchovne a koncentrácia sa zmenší. Využívajú priestor pod elektrickou kvočkou a objavujú ďalší priestor, v ktorom sa otužujú. Navyše kurčatá sú z časti operené a môžeme urobiť prvú selekciu, čo tiež umožní znížiť počet kurčiat v odchovni. Vyradzujemne kurčatá u ktorých zistíme výradové chyby (zlé vyfarbenie farby, kresby, podsady, vady hrebeňa, a pod.). Ak je vonkajšia teplota okolo poludnia aspoň 20 °C, môžeme kurčatá zobrať na slnko na jednu až dve hodiny. Na dlhší čas ich vonku nenechávame. Kurčatá potrebujú aj tieň, aby nedošlo k prehriatiu a zbytočnému úhynu.
V 6. týždni teplotu znížime o 2°C. kurčatá sú už pomerne odolné, sú už aj primerane operené a znášajú aj chladnejšie noci, ale pri poklese teploty pod 15°C ešte pritopíme lampou, alebo žiaričom. Inak sa nám zrazia do kopy a dôjde k uduseniu. Zhasíme im svetlo na 4 - 5 hodín. Cez deň im už prisvecujeme menej výkonným zdrojom tepla. Postačuje 80 - 100 W žiarovka. Kontrolujeme ich správanie počas dňa, či im nie je zima. Dokončíme revakcinácie.
V 7. týždni už kurčatá produkujú dostatok tepla a pritápame im len vtedy, ak je im chladno a tlačia sa dokopy. Postačuje i teplota okolo 20 °C. Priebežne selektujeme kurčatá nevhodné na chov a zbavujeme sa ich. Majú už trištvrte kilogramu, spotreba krmiva je pomerne veľká a tak im vymeníme krmidlá s väčšou kapacitou. Zopakujeme podanie vitamínu AD3E a nezabúdame na správnu minerálnu výživu. Kurčatá ľahších plemien môžeme nechať hradovať na bidlách. Kurčatá privykáme na výbehy, kde môžu stráviť aj 8 hodín denne. Vonku do výbehu ich púšťame asi po 9. hodine a zatvárame ich večer pred zotmením. Pri celodenných dažďoch ich radšej necháme v kuríne, alebo krytom výbehu. Výživu u stredných a ťažkých plemien nemeníme. U zdrobnelých plemien kontrolujeme hmotnosť a prispôsobujeme tomu kŕmenie. Zväčšujeme zrnitosť gritu na 3 mm a aj jeho zloženie v pestrosti. Kurčatám vymýšľame zábavu, aby sa nevenovali sebe a neozobávali sa. Kontrolujeme výskyt vonkajších parazitov a umožníme im popoliť sa v popole s prídavkom Ekosipu. Kurčatá preventívne odčervíme. Po odčervení vyčistíme kurín a vydezinfikujeme podlahu.
V 8. týždni kurčatá už majú plne vyvinutú termoregulačnú funkciu a preto in nie je potrebné pritápať. Ak však chováme kurčatá v skorých jarných mesiacoch teplotu v kuríne udržíme na úrovni 18 °C. Kurčatá sú plne operené v detskom (juvenilnom) perí. Aj podľa tohto operenia už môžeme robiť ďalšie výbery zvierat na vyradenie. Vyradzujeme kurčatá u ktorých zistíme výradové chyby. Kurčatá veľkých a stredných plemien v tomto období už by mali dosahovať hmotnosť do jedného kilogramu. Kurčatá ľahkých plemien dosahujú hmotnosť asi 750 g a zdrobnelé plemená dosahujú hmotnosť do 500 g. U kurčiat zdrobnelých plemien pridávame večer už celé zrno (pšenice, nahého ovsa, ...), pričom jeho množstvo prispôsobujeme ich veľkosti, čím regulujeme ich hmotnosť. U ostatných veľkých plemien pokračujeme v kŕmení kŕmnymi zmesami a vlhkými miešanicami. Snažíme sa ich rozkŕmiť, aby konzumovali veľa krmiva a mali dobrý prírastok. Ak ich zanedbáme v tomto veku, v dospelosti len málo z nich dosiahne dostatočnú hmotnosť. Vodu pravidelne meníme za čerstvú. Do vody, alebo vlhkých miešaníc pridávame rozličné látky na podporu zdravia (liečivé rastliny, žihľavu, ...) minerálne látky vo forme gritu a priemyselných prídavkov a výživovo vitamínové prípravky (aminosol, kombisol, aminopharm, vitamix, ...), o ktorých som písal v českom "Chovateli" minulého a tohto roku.
V ďalšom období odchovu kurčat už nie sú žiadne výraznejšie problémy. Ak odchováme kurčatá podľa vyššie uvedených rád, ďalší chov je zvyčajne bezproblémový. Preto nie je potrebné ho podrobne rozoberať. Dôležité je dodržať max. počet kurčiat na jednotku plochy. Ich množstvo sústavne znižujeme tak, aby v čase dosiahnutia pohlavnej dospelosti sme mali v kuríne max. 6 ks na 1 m2. Ak máme možnosti, po obrúčkovaní môžeme v tomto období rozdeliť kurčatá podľa pohlavia. Sústavne sledujeme zdravotný stav kurčiat, podporujeme ich zdravie a v prípade ochorenia, primerane liečime v zmysle pokynu veterinárneho lekára. Verím že aj tento článok pomôže Vám tohto roku nachovať kvalitných kohútov a sliepky, ktoré Vás budú reprezentovať na výstavách u nás a možno aj na Európskej výstave v Metz vo Francúzsku v termíne 13. - 15. 11. 2015.
MVDr. Jozef Tirpák